FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum ...:::TgPaRkOuR:::... Strona Główna
->
Parkour
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
PaRkOuR
----------------
Początkujący
Trening
Parkour
Nudy podczas złej pogody
Miejscówki
Triki,Foto,Filmy
----------------
Triki
Nasze Filmiki
Nasze Foto
Muza do Filmikow
Ogólne
----------------
PoggAduszki
Nasi Administratorzy i uzytkownicy
----------------
Nasi Adminowie
Nasi Uzytkownicy
Nasze Sprawy
----------------
Banicja
Ostrzezenia
Klany traucerów
----------------
Osada Pk Team
Team łowicz
SMietnik :D
----------------
SmieCI
Forum
----------------
Informacje
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Mody
Wysłany: Czw 21:20, 12 Kwi 2007
Temat postu:
Hehe to jest jak dla mnie 5-10-15 minut czytania wiec nie jest tak zle ;D
Romi21
Wysłany: Śro 21:05, 21 Mar 2007
Temat postu:
Ja ani troche
ZaPał
Wysłany: Czw 11:58, 15 Mar 2007
Temat postu: yr
Ja tylo kawałki o Traucerach
P@int
Wysłany: Czw 11:57, 15 Mar 2007
Temat postu:
Przeczytał to ktos całe????? <lol
Mody
Wysłany: Śro 16:01, 13 Gru 2006
Temat postu: O Le Parkour
Parkour jest pochodzącą z Francji sztuką przemieszczania. Jej główną ideą jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najszybszy, najefektywniejszy sposób przy wykorzystaniu swojego ciała i jego możliwości oraz tego wszystkiego co nas otacza, obojętnie czy jest to aglomeracja miejska czy też łono natury jak np. las, góry. W "filozofii" Parkour zawiera się również dążenie do doskonalenia własnej osoby i wzmacniania siebie zarówno fizycznie jak i psychicznie.
Korzenie Parkour Za twórcę Parkour uznaje się Davida Belle'a. oraz Sebastiena Foucana Wszystkie informacje na temat powstania Parkour które znajdują się w Internecie rozpoczynają się od tego zdania. Aby zrozumieć głębie Parkour należałoby jednak spojrzeć wstecz do życia Raymonda Belle. Miał on tragiczne dzieciństwo. Zamordowano mu ojca, a matkę odseparowano podczas zamieszek w Wietnamie w 1954. Francuska Armia stała się dla niego domem, został zwerbowany do Dalat, gdzie dostał wojskową edukację, która ukształtowała mu charakter na całe życie.
Po przeniesieniu się do Francji, gdzie urodził się David i jego brat Jean Francais (aktualnie strażak), zakończył swoją wojskową edukację w 1958. Raymond odniósł wiele sukcesów zarówno jako żołnierz jak i strażak. Otrzymał wiele odznaczeń. Wszystko to dzięki ciągłej walce z samym sobą, ciągłemu doskonaleniu. [1] Raymond Belle zmarł w grudniu 1999 roku.
Po przeprowadzce do Lisses, David poznał parę osób o podobnych zainteresowaniach. Po jakimś bliżej nieokreślonym czasie twórcy Parkour (David oraz Sebastien Foucan) założyli grupę Yamakasi (wg niektórych źródeł słowo pochodzi z języka Lingala jakim posługują się ludzie w Kongo i oznacza ono twardego ducha, twardą wolę, twardego człowieka) do dziś słynącą z filmu o tytule składającym się z nazwy tejże grupy. Członkami w tamtym czasie byli: David Belle, Sebastien Foucan, Yann Hinautra, Williams Belle, Guylain N`Guba Boyeke, Chau Bell Dinh, Charles Perierre oraz Malik Diouf. Z powodu nieporozumienia na tle filmu Yamakasi i roli jaką mieli w niej odgrywać członkowie grupy zarówno David Belle jak i Sebastien Foucan odeszli z grupy. Rozeszli się w różne kierunki, gdyż jak twierdzą mieli inne spojrzenie. Widzieli inne ścieżki.
Podstawowe elementy ruchowe w PK Biegnąc przed siebie napotykamy różne przeszkody. Niskie, wysokie, szerokie, wąskie przeszkody stojące, szczeliny między pod i nad nimi, odległości między nimi. By biec ciągle przed siebie musisz potrafić pokonac wszystkie te przeszkody, nic nie moze Cię powstrzymać poza zdrowym rozsądkiem (pamiętaj, nie warto tracić zdrowia dla jednego bezmyślnego skoku).
Techniki pokonywania przeszkód przy użyciu rąk (oparciem się o nie itp. itd.) nazywa się passement. Wszystkich technik wymienić zapewne się nie da, bo jak wiadomo każdy wnosi do nich coś od siebie, a czasem nadaje im nowe nazwy. Nie ma możliwości sprawdzić kto teraz nadaje nazwy, kto tworzy nowe "techniki" (o ile można o takowych mówić, odkrycie Mount Everest nie zrobiło z tej góry "najwyższej" .. prawda ?). Wiadomo jednak, że Roulade, Saut de chat, Saut de precision, Saut de Bras, Passe Muraille, Reverse, wallrun, Demi-Tour to nazwy i techniki które wniosło powstające społeczeństwo Parkour w Lisses.
Rozprzestrzenianie się Parkour na świecie Film Luca Bessona "Yamakasi" był swoistym zapalnikiem w rozprzestrzenianiu Parkour na świecie. Reakcja łańcuchowa obeszła dosłownie cały świat, co jesteśmy w stanie dziś zaobserwować patrząc na strony internetowe grup uprawiających pk ze wszystkich krańców świata. Bardzo duży wpływ na boom związany z pk miała Anglia. Powstały tam dwa dokumenty "Jump London" i zaraz po nim "Jump Britain", które miały przedstawiać Parkour. Niestety popularność Parkour wiązała się nieodłącznie z ludźmi, którzy chcieli ją wykorzystać. W międzynarodowej społeczności pojawiły się spory, oskarżenia o komercję i o ogólne zatracenie głównych wartości, które niesie ze sobą filozofia Parkour (odsyłam do sytuacji Belle'a w LA).
Gdzie błąd? Jeden z najsłynniejszych fotografów specjalizujących się w fotografowaniu traceurów Andy "Kiell" Day w swojej pracy z maja 2003 roku napisał, iż w swoich początkach ludzie stronili od nadawania nazwy temu czym się zajmowali. Z jednej strony mogła być to oznaka buntu z drugiej jednak mogli nie chcieć nadawać nazwy bo nadając nazwę tworzymy definicję, tworząc definicję zamykamy się w czymś (dygresja wikipedysty), a jak sam Foucan twierdzi nigdzie nie istnieje zamknięta definicja Parkour. Każdy może mieć swój własny PK, ale wszyscy opieramy je na tych samych podstawach. Parkour ? Freerun ? Dwa słowa mimo iż wg Foucan PK znaczą to samo, dla wielu nadal są prowokacją do dyskusji na temat definicji. Ludzie z natury leniwi, gdy nie mają przed sobą zamkniętej definicji zaczynają się gubić w tym co robią, zaczynają robić coś zupełnie innego, błędnie nazywając to Parkour (na przykład - grupy, które za Parkour uważają robienie salt na ulicy - czyli tzw. streetstunts).
Traceur czy Tracer? Człowiek uprawiający parkour to 'traceur' (rodzaj męski), [czyt. 'traser'] lub 'traceuse' (rodzaj żeński), [czyt. 'trasez']. Słowo pochodzi z języka francuskiego, jest rzeczownikiem i oznacza osobę, która wyznacza (nowe) szlaki (wg słownika fr-fr, 'Le Petit Robert'). Rzeczownik 'traceur' wywodzi się od czasownika 'tracer' [czyt. 'trase'], który po francusku oznacza: 1. podążać szlakiem; 2. wytyczać drogę, wskazywać drogę, dawać przykład; 3. naznaczyć, nanieść linię na papierze lub terenie; 4. podążać szybko, biec;
Słowo 'tracer' [czyt. 'treiser'] istnieje także w języku angielskim, jest to: 1. kula lub rodzaj bomby, która zostawia za sobą linię dymu lub ognia; 2. radioaktywna substancja, którą można zaobserwować w ludzkim ciele, używana w celu wykrycia, co dzieje się wewnątrz organizmu (tracer= 1. a bullet or SHELL (= a kind of bomb) that leaves a line of smoke or flame behind it 2. (technical) a RADIOACTIVE substance that can be seen in the human body and is used to find our what is happening inside the body; Oxford ADVANCED LEARNER'S Dictionary, 7th edition).
Obydwa słowa, francuskie 'traceur' i angielskie 'tracer', są używane zamiennie wg upodobań samych zainteresowanych. Nie ma też żadnych informacji świadczących o tym, że jedno lub drugie jest lepsze czy też bardziej 'poprawne'.
Podstawowe Techniki One Hand Vault-Jest to trik dosyć łatwy biegniemy w strone murka(barierki)następnie chwytamy się jedną ręka, odpychamy się przed siebie i przerzucamy złączone nogi bokiem. Two Hands Vault-Trik podobny do one hand tylko że tutaj używamy dwóch rąk. Two i One Hander Vault-Trik podobny do dwoch poprzednich z tą różnicą że janą nogę mamy zgiętą. Monkey Vault-Podbiegamy do barierki (murka), łapiemy się jej rękoma, wyskakujemy, podkurczamy nogi jak najbliżej klatki piersiowej i przerzucamy nogi pomiędzy rękoma nad barierką. Odypchamy w przód rękoma aby przelecieć nad barirką (murkiem) i wylądowac w bezpiecznej odległości od niej. Dash Vault- Biegniemy w strone murka,wybijamy się z jednej nogi i przeskoczeniu z nogami do przodu. Gdy będzie się już nad murkiem należy się odepchnąć rękoma.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
Š 2001, 2005 phpBB Group
Theme bLock created by
JR9
for
stylerbb.net
Regulamin